Ženy sa boja otehotnieť, pretože každá tretia žena spontánne potratí

30.9.2018 Vyp Od

V súčasnosti pribúda stále viac párov, ktoré majú problémy splodiť dieťa prirodzenou cestou, a keď sa to už podarí, mnoho z týchto žien má rizikové tehotenstvo a dokonca každá tretia spontánne potratí. Takže vyčítať ženám, že sa boja otehotnieť, nie je namieste. Majú strach zo straty dieťaťa, či je to prvé alebo tretie, vždy to bolí rovnako. Tieto stratené tehotenstvá sú natoľko traumatizujúce, že ženy potom strácajú vieru, či ten tlak zvládnu a takisto začnú pochybovať o sebe ako o žene.

novorozenec

Potrat je trauma

Tehotenstvo od začiatku prebieha normálne, no potom sa pridružia problémy a nakoniec príde spontánny potrat. Mnoho žien to po prvom šoku nevie a nechce pochopiť, obviňujú všetkých dookola, nevedia sa vyrovnať s pocitom nespravodlivosti, no je dôležité žene vysvetliť, prečo sa to stalo. Tieto pocity ženy môžeme prirovnať k smútku zo straty blízkeho človeka. Je dôležité, aby žena dala žiaľ zo seba von, vyplakala sa a až potom sa o celej situácii v kľude porozprávala so svojim lekárom, tak sa s tým môže vyrovnať o čosi ľahšie.

 

Blízkosť rodiny pomáha

Veľmi dôležitá je podpora partnera a celej rodiny. Nezasahovať  do smútku, ktorý prežíva, ale byť jej oporou a nablízku, ak to bude potrebovať. Ale v prípade, ak nespavosť, podráždenosť, smútok či pocity viny a úzkosti pretrvávajú dlhšie ako šesť týždňov po potrate, je vhodné navštíviť psychiatra či psychológa, ktorý určí psychoterapeutický postup alebo jej predpíše lieky. Každá žena totiž tieto traumy prežíva inak, od toho sa odvíja aj spôsob jej terapie.

milenci)

Netreba strácať nádej

Žena by sa po potrate mala nechať vyšetriť a po ňom gynekológ spolu s ňou celú situáciu vyhodnotí a poradí jej, ako ďalej, či a kedy by sa mohla opäť pokúsiť otehotnieť. K tomu všetkému potrebuje pohodu, lásku, podporu a trpezlivý prístup partnera a celej blízkej rodiny. A takisto je dôležité aby sa ženy nevzdávali, nakoniec sa vytúženého dieťatka väčšina žien určite dočká a pri pohľade na ten malý batôžtek všetky predchádzajúce trápenia časom upadnú do zabudnutia.