Zbohom kilá navyše

15.7.2019 Vyp Od

Prvá vec čo vám vám väčšinou v posilovni alebo fitnes centre povedia je, že sa musíte zbaviť prebytočnej vody v tele. Ale vy ste sa predsa dočítali že voda je pre váš metabolizmus životne potrebná a pre dosiahnutie výsledkov je treba dodržiavať správny pitný režim. Slovo správny je namieste. Pretože prvá vec čo spraví množstvo ľudí je že si nakúpi rôzne energetické nápoje aby vládali cvičiť viac ako v skutočnosti na začiatok zvládnu. No takto náš metabolizmus nefunguje. Metabolizmus v skratke premieňa všetku potravu čo zjete na energiu. A zvyšnú ukladá vo forme tuku na horšie časy. Z tohto dôvodu je väčšina extrémnych diét viac škodlivá ako naopak. Ďalším nedorozumením často býva že ak necvičíte tak nechudnete alebo naopak nenaberáte na svaloch. No v skutočnosti práve po výdatnom tréningu je potrebné dať vášmu telu dostatok času na regeneráciu a obnovu síl. Mali by ste vedieť že:
činky.jpg

  • To koľko kalórií spálite počas dňa, je priamo závislé veľkosti a vašej aktuálne kondície.
  • Muži majú väčšinou menej tuku a aj počas spália relaxu viac kalórií.
  • Vekom sa podiel tuku zvyšuje, a naopak svalstva znižuje.

Za bežných okolností sa spotreba energie potrebnej na normálne fungovanie mení len zriedkavo. Pričom proces spotreby energie ktorá je nevyhnutná na fungovanie tela. Niekedy nazývaný aj bazálny metabolizmus ovplyvňujú najme dva veci.

Termogenéza

Termogenéza, alebo aj spracovanie potravín. Ich trávenie, vstrebávanie, presun alebo aj samotné skladovanie je prirodzený proces premeny potravín na pre vás nevyhnutné živiny. Takýmto spôsobom sa využije približne len 10% kalórií zo sacharidov a bielkovín ktoré denne príjmete z potravín.tělocvična.jpg

Fyzická aktivita

Ak to už s schudnutým do plaviek, alebo s tehličkami na bruchu myslíte skutočne vážne. Nič ako poctivá fyzická aktivita vám nepomôže. Akýkoľvek pohyb ktorým vyťažíte svoje telo nad rámec toho čo bežne znesiete vám postupne pridá na sile alebo sa takto dopracujete k vysnenej postave. Na začiatok nemusí byť vaša aktivita nejako prehnaná. Stačí obyčajná prechádzka so psom je na začiatok lepšia ako vysedávanie doma držanie nezmyslených diét.