Stop online šikane

19.1.2020 Vyp Od

Internetom bujnejú tieto chúlostivé správy ako rakovina. Dievča donútilo spáchať samovraždu svojho psychicky slabšieho kamaráta, vydieranie kvôli falošne vytvorenej prestíži medzi spolužiakmi, nespočetné prípady obťažovania detí pedofilmi. Zločiny a previnenia, ktoré s odstupom času len spôsobujú pocity viny a hanby. Príkladov je v dnešnom svete neúrekom. Žeby sebecká túžba dostať sa k moci a ovládať iného aj za cenu dôstojnosti? Získať peniaze? Ukájať svoje ego a chorobné myšlienky? Motívov je viac ako len dosť a každý prípad, každá reakcia môže byť jedinečná.

nenávist.jpg
 
Všímajte si detaily
Obzvlášť na správaní a výrazy tváre detí a dospievajúcich. Rodič asi najlepšie pozná vlastnú ratolesť a je prvým, ktorý je schopný pomôcť. Častokrát je namáhavé všimnúť si zmenu, najmä ak ide o šikanovanie cez internet. No každý deň zaváži. Odchýlka v správaní, vysedávanie za počítačom, neprimerané reakcie na rodičov náhľad do súkromia. Kontroly sú dôležité a odhaliť vinníka vďaka rúšku anonymity obzvlašť ťažké. Práve neviditeľné clona umožňuje páchateľovi konať.
 
Komunikácia je základ
Ak nie práve s rodičmi, je pochopiteľné, že práve tí sú v období dospievania „najväčšími“ nepriateľmi adolescenta. V poriadku. Ale aj prehodenie pár slov so spolužiakom, učiteľom či kamarátom je nesmierne dôležité. Spočíva v tom, začať konať. A nebáť sa vyhrážok a nadávok. Nech nikdy nie je neskoro.

mobilní telefon.jpg
 
Svitá na lepšie časy
Linka detskej dôvery, rôzne nadácie a tímy profesionálov zastrešujú ľudí, ktoré sú ochotní pomáhať obetiam šikany. V Čechách sa tento rok konal výskum, ktorý priniesol fatálne výsledky. Falošne upraveným dievčatám na ich nových profilov behom hodiny začali písať a obťažovať ich vyše 100 mužov. Spravodlivosť ihneď zakročila. Zvrátenosť treba potlačiť. Zraneným treba pomôcť. Aby sa predišlo viac takýmto obetiam. A rada pre decká? Mať stále oči na stopkách, pekne bez ružových okuliarov a čo je hlavné, nebáť sa obrátiť sa o pomoc.