Na výlet vlakom RegioJet

26.3.2019 Vyp Od

Je načase nechať doma auto a vybrať sa na poznávanie našej krásnej krajiny vlakom. Zážitok z príjemnej jazdy a zároveň možnosť vidieť stredoveké opevnenie okolie z iného pohľadu, to vám ponúka cestovanie Regiojetom.

vlak

  • Oravský hrad

Majestátna stavba patrí medzi to najkrajšie a najvýznamnejšie, čo v slovenskom staviteľstve hradov a zámkov vzniklo. Nájdete ho v obci Oravský Podzámok, kde sa hrdo vypína nad riekou Orava. Z južnej strany je ohraničený zemným valom a zo severu ho chráni skalný masív. Medzi najvyššie časti hradu patrí tá nad riekou Orava a šplhá sa do výšky 112 metrov.
Hrad bol aj dejiskom filmov, natáčali sa tu rozprávky ako Kráľ drozdia brada, Princezná a žobrák, Sokoliar Tomáš či film Drakula. Stavba je rozdelená na dolný, stredný a horný hrad a nachádza sa tu aj studňa, ktorej pôvodná hĺbka siahala až do 90 metrov. Dnes je na hrade múzeum s troma stálymi expozíciami, ktoré zahŕňajú etnografickú, historickú a prírodovednú výstavu.
Spôsob dopravy:
Do Ružomberka sa môžete dopraviť vlakom a pod železničnou stanicou je zastávka autobusov, kde môžete nastúpiť do autobusu smerom do Oravského Podzámku alebo je možné cestovať aj s prestupom v Dolnom Kubíne. Podľa značiek sa k hradu už dostanete ľahko.

  • Spišský hrad

Dominuje širokému okoliu Šariša a Spiša, je to už síce zrúcanina, ale stále má svoje čaro. Je to najväčší hradný komplex v strednej Európe. Vypína sa síce nad Spišským Podhradím, ale patrí do katastra obce Žehra okres Spišská Nová Ves. Hrad je zapísaný v Zozname svetového dedičstva UNESCO a od roku 1993 patrí k našim národným pamiatkam, zároveň jeho hradné bralo a hradný komplex vyhlásili v roku 1990 za chránený výtvor. Spišský hradný vrch je zas od roku 1996 národnou pamiatkou. V súčasnosti ide o rekonštruované a zakonzervované zrúcaniny, je však záujem komplex postupne sprístupniť verejnosti, a to sa sčasti aj podarilo.

hrad

Spôsob dopravy:
Vlakom sa dostanete do Spišskej Novej Vsi, potom prejdete na autobusovú stanicu na nástupište č.3, tam nastúpite do autobusu smer Spišské Podhradie. Vyznačená trasa vás už dovedie priamo na hrad.