Diesel vs benzín

25.5.2017 Vyp Od

Rozmýšľate nad kúpou auta, ale stále sa neviete rozhodnúť čo bude pre Vás najlepšie. Či to bude diesel ( nafta ) alebo benzín. V tomto článku sa rozoberieme pohonné látky bližšie a už je len na Vás ako sa rozhodnete.

diesel

Nafta ( Diesel )

Výhody
Diesel je spoľahlivejší ako pred tým. Podľa štatistík sa diesel servisy zhodli že priame striekavanie paliva je veľmi spoľahlivé.
Diesel je spoľahlivejší motor ako benzínoví. Nafta na rozdiel od benzínu nezmýva olejový film z valcov takže motory vzdorujú opotrebovaniu.
Diesel má väčší odpich ako benzínový motor. Keď pri naftovom motore dupnete auto ide do predu. Ale zase musíte počítať stým že miniete viac paliva ako pri benzínovom motore.

stanice

Nevýhody
Pri tejto pohonnej látke si musia vodiči dávať pozor hlavne v zime. Nafta môže na rozdiel od benzínu zamrznúť. No ale čo a tiká samotného paliva v autách musím povedať že nafta je len pre tých vodičov ktorý radi cestujú alebo robia dlhšie trasy. Pokiaľ robíte 10 km trasu Vaše auto nevypáli turbo a to môže spôsobiť že sa auto môže ľahko pokaziť. Potom oprava samotného turba už nebude lacnou finančnou záležitosťou.
Ak budete tankovať diesel musíte počítať stým že stojí viac. Pokiaľ spočítate náklady na palivo počítajte aj vyššie náklady za palivo a samozrejme aj za servis pretože dieselové auta je dobre mať neustále pod kontrolou.
Podlá aktuálnych prieskumov vedci zistili že dieselové auto znečisťuje viac ovzdušie ako benzínové. Nafta naozaj je zdraviu škoda voči ľudom a preto varujú aby si kupovali auta s overeným certifikátom.

Benzín

Výhody
Benzín je oproti nafte lacnejší. Takým to automobilom nevadí dlhšie parkovanie napríklad cez zimu a ani náhradne diely neprinášajú nijak obzvlášť záťaž. Ak plánujete s vozidlom prejsť 25000 km ročne benzín je tím správnym tipom vozidla. Benzínové vozidla sa viac hodia do mestského prevozu, kde pôsobí ekologicky a kľudne.

tankování

Nevýhody
Benzínové motory majú síce väčšiu spotrebu ale oproti dieselu živší. Asi najväčšia nevýhoda je že majú slabý ťah pri nízkych otáčkach ale skúsení vodič si dokáže poradiť aj takýchto prípadoch.

Na testovaní vedci zistili že auta z benzínovým motor je úspornejší ako diesel a benzín je vhodnejší skôr na krátke trasy. Pokiaľ radi šoférujete alebo cestujete v tomto prípade je lepší diesel a v tom prípade sa nemusíte starať o turbo a viete že turbo sa vypáli a nevzniknú náklady na servis Vášho auta.