Vyberáme auto podľa spotreby

28.2.2019 Vyp Od


Pri výbere nového auta netreba pozerať len na jeho nákupnú cenu. O tom, či pôjde o naozaj výhodnú kúpu totiž rozhoduje najmä jeho spotreba. Tú môžete v podstate veľmi jednoducho predpovedať, respektíve presne odhadnúť.

fiat
 
Prevodové stupne,ktoré môžete pri jazde autom používať, vplývajú na spotrebu ako prvé. Čím vyšší stupeň, tým nižšia spotreba. Takto to jednoducho funguje. Na jednotke míňate omnoho viac paliva, ako na takej šestke. Na to, aby ste mohli takto vysoký prevodový stupeň používať, ho však najprv musíte mať k dispozícii. Tu platí pravidlo, že čím novšie auto, tým viac stupňov na prevodovke. Staršie modely majú väčšinou maximálne päť prevodových stupňov. Na tých najnovších kúskoch ich nájdete pokojne aj osem. Nové autá majú navyše jednu veľmi nápomocnú funkciu. Na monitore pred vodičom, vám vaše auto „povie“ aký stupeň je pri momentálnej rýchlosti najvhodnejší, čiže najúspornejší.

Niektoré nové typy vozidiel majú aj funkciu, ktorá dokáže ušetriť niekoľko litrov paliva navyše. Funguje to napríklad na semaforoch. V momente keď auto zastaví, motor sa vypne. Pri naštartovaní však nezožerie v skutočnosti viac paliva.
Ďalším rozhodujúcim faktorom je samotný motor automobilu. Všímajte si hlavne kubatúru a počet valcov. Tieto parametre totiž taktiež priamo vplývajú na spotrebu. Rozhodujúca je aj jeho váha. Ťažké auto spotrebuje automaticky viac paliva, ak teda hľadáte vozidlo na jazdu po meste a v klasickej premávke, siahnite po menšom type.

motor

Určite vás bude zaujímať aj spotreba vozidiel s automatickou prevodovkou. Tento typ radenia má v skutočnosti na spotrebu naozaj veľký vplyv. Ak chcete svoje auto používať hlavne v meste, alebo na dlhšie vzdialenosti, vďaka automatickej prevodovke môžete naozaj veľmi veľa ušetriť. Ak však hľadáte auto do terénu, automatika zožerie omnoho viac. Aj v tomto prípade rozhoduje samozrejme daný typ auta, teda či ide o ťažké  a veľké vozidlo, alebo to menšie a ľahšie.