Viete ako zazimovať bazén?

6.9.2018 Vyp Od

Majitelia rodinných domov s väčšou záhradou si v lete isto prídu na svoje. Počas horúcich dní sa môžu schladiť v bazéne. S príchodom chladnejších dní sa ale o bazén treba postarať.

dovolená

Ako správne zazimovať zapustený bazén.
Najvhodnejší čas, kedy sa pustiť do zazimovania bazénu je v období keď denné teploty sú pod 10°C a nočné klesajú k nule. V tomto čase už nehrozí žiadne oteplenie, ktoré by vás prinútilo schladiť sa v bazéne.
Krok 1.– ako prvé zbavte vodu v bazéne nečistôt – listy, konáre,…všetko čo doň popadalo a pláva na hladine vyberte sieťkou na teleskopickej tyči.
Krok 2.– nečistoty, ktoré sú na dne bazéna povysávajte. Mechanické, poloautomatické, alebo plnoautomatické bazénové vysávače vám s tým pomôžu.
Krok 3.– Keď ste sa zbavili všetkých mechanických nečistôt vo vode zmerajte hodnotu pH a chlóru. Ideálna hodnota ph je od 7 do 7,4. Chlór by mal dosahovať hodnotu 0,3 až 0,5 mg/l. V prípade potreby upravte bazénovou chémiou tieto hodnoty.

bazén

Krok 4.– Prečistite filtračné zariadenie. Odstráňte z bazéna všetko čo sa dá – schody, hadice, filtračné zariadenie, tepelné čerpadlo,… všetko čo sa dá.
Krok 5.– vypustite vodu. Nemusíte vypúšťať celý bazén. Stačí ak hladina vody bude pod úrovňou skimmera a pod spätnými tryskami.
Krok 6.– všetky súčasti filtračného systému umiestnite počas zimy na suchom mieste kde bude chránená pred mrazom.
Pokiaľ ste majiteľmi betónového bazéna, alebo je váš bazén obložený obkladom vypustite z neho vodu úplne. Prípadné zamrznutie vody by ho mohlo poškodiť.
Nakoniec bazén zakryte fóliou, ktorá vodu v bazéne uchráni pred padajúcim lístím, nečistotami a snehom. Dajte pozor aby fólia nebola roztrhaná, inak by vaša snaha vyšla nazmar.

Pri nadzemných bazénoch postupujte rovnako. Rozdiel je v použití fólie. Hneď ako sa na povrchu vody v bazéne vytvorí ľad môžete kryciu fóliu odstrániť. Váha snehu z hora a ľad z vnútra by ju len poškodili.