Trumpové kroky proti Kanadským farmárom

7.3.2018 Vyp Od

Donald Trump udržiava Kanadu na prstoch od začiatku minulého roka, keď sa stal americkým prezidentom. Pokiaľ ide o obchodné záležitosti, Trump bol rozhodne horečnatý a opakovane sľuboval, že „Amerika je prvá“.
Keďže USA sú ďaleko od najväčšieho obchodného partnera Kanady, to nevyhnutne spôsobilo obavy severne od hraníc.

kráva

A vzhľadom na to, že sa Trump opakovane vyhrážal, že zruší Severoamerickú dohodu o voľnom obchode (Nafta) z roku 1994 medzi USA, Kanadu a Mexiko, varovanie v Ottawe bolo trochu odôvodnené. Najmä preto, že administratíva Donalda Trumpa už zasiahla kanadské rezivo z mäkkého dreva s dovoznými sadzbami o viac ako 20%.Pán Trump nevytvoril USA z Nafty, napriek tomu, že ho raz nazval „najhoršou obchodnou dohodou, ktorá sa kedy uskutočnila“.
Namiesto toho sa od augusta minulého roka konali rozhovory medzi americkými, kanadskými a mexickými obchodnými zástupcami, aby sa dohodli na novej dohode. Zatiaľ čo prišiel a skončil termín 1. mája na podpísanie novej dohody, nová dohoda bola stanovená na 1. júna a rokovania o osobnom stretnutí sa majú obnoviť 7. mája. V Ottawe je obnovený optimizmus, že sa dá dohodnúť slušná dohoda.

kanadská vlajka

„Existuje pozitívny impulz, ale ako všetci vieme, nie je koniec, kým sa to nepodarí,“ uviedol v pondelok kanadský premiér Justin Trudeau.
Aj napriek kľúčovým hlasom na juhu od hraníc, ktoré podporujú výzvu Kanady na pozitívnu novú dohodu o Nafte, ako napríklad Americká obchodná komora, niektoré kanadské odvetvia ostávajú nervózne.

prezident

„Existuje veľa obáv,“ hovorí Francois Dumontier, hovorca organizácie výrobcov mlieka v Quebecu. Farmy na výrobu mlieka v Quebecu a v celej Kanade vo všeobecnosti znepokojujú rozhovory kvôli silnej opozícii Trumpa voči kanadskému systému riadenia dodávok mliečnych výrobkov.
Dlhoročná schéma, ktorá je nepochybne protekcionistická, ponúka kanadským poľnohospodárom garantovanú cenu za svoje mlieko a kladie vysoké sadzby na mliečne výrobky zo zahraničia.