Ako si urobiť tinktúry a elixíry

14.4.2018 Vyp Od

Liečivé tinktúry z bylín, rôzneho ovocia, bobúľ, voňavého korenia sa tradične vyrábajú na alkohole a vodke. Ale sú tu ľudia, ktorí dávajú prednosť použitiu brandy alebo dobrého koňaku pre tinktúry a je to vynikajúca alternatíva.

svíčky

Metóda získania tinktúry je jednoduchá:
Čerstvá alebo sušená tráva sa vloží do pohára. Nalejte alkohol na pokrytie trávy. Zatvorte veko a nechajte  variť pri pravidelnom miešaní. Ale musíte mať na pamäti, že tinktúry sú nasýtené riešenie, určite sledujte dávkovanie. Je dobré dodržiavať odporúčania herbalistu, pretože niektoré tinktúry potrebujú len pár kvapiek denne, aby boli účinné a aby nepoškodili.
Elixír je oslabená verzia alkoholických liekov. Zvyčajne sa vytvárajú elixíry z lahodnejších plodov a užitočných bylín. Preto je elixír takmer rovnaký ako likéry, ktoré môžu mať niektoré liečivé vlastnosti, ale väčšinou sú určené pre potešenie.

Elixíry sú ľahko dostupné:
Elixír sa môže vyrábať s tinktúrou a pridávať jednoduchý sirup (recept nižšie). Pridajte ochladený sirup k tinktúre v malých častiach, potom dobre premiešajte.
Sirup:
Varte šálku vody a dve šálky cukru (alebo 1,5 šálky medu, agave, alebo čo chcete!) Miešajte, kým sa cukor úplne nerozpustí. Nechajte vychladnúť. Môžete vytvoriť rastlinný tonik, ktorý pomôže s nervovým vyčerpaním, všeobecným poklesom sily a únavy, pôsobí na celé telo, dodáva silu, energiu, obnovuje vitalitu. Táto tinktúra môže byť použitá mužmi aj ženami. Tento recept ponúka špecifickú sadu produktov, ale môžete použiť rôzne bylinky, rôzne proporcie a rôzne ochucovadlá.

leky

Pre každý liter tinktúry musíte použiť túto sadu byliniek.
Čo potrebujete:
·         1 časť anízu
·         2 časti koreňa zázvoru
·         2 časti koreňov ženšenu
·         2 diely koreňov sladkého drievka
·         2 časti koreňov horca
·         2 ks listov damianistu

Vložte bylinky do tmavého skleneného pohára a zalejte ich brandy alebo kvalitným koňakom. Zavrite veko pevne a nechajte ho po dobu 6-8 týždňov, ale čím dlhšie, tým lepšie. Tinktúru môžete používať ako prísadu do čaju ale aj na čistenie pleti.