5 šikovných rád ako ušetriť pri stavbe domu

23.12.2017 Vyp Od

Dôležité je šetriť na správnom mieste. Pokiaľ šetríte na tom nesprávnom mieste, môže vám to priniesť (v tom lepšom prípade) dodatočné výdavky na nápravu. V horšom prípade to môže trvalo a nenapraviteľne zhoršiť kvalitu vášho budúceho bývania.

stavba

1.      Menší dom je lacnejší dom
Najbezpečnejšiu úsporu vám prinesie menší dom. Premyslite si čo všetko z domu budete naozaj využívať. Stavajte dom aký potrebujete vy sami a stavajte ho teraz. Nestavajte dom aký je obvyklý alebo aký by mohli možno niekedy využiť vaše deti. Nevyužitý priestor znamená celkom zbytočné predraženie. Veľkým domom by ste zvýšili náklady pri stavbe a aj pri prevádzke.

2.      Stavajte jednoducho
Jednoduché = rýchlejšie a lacnejšie. Nekomplikované tvary bez zložitých detailov, ktoré sú prácne na realizáciu, a teda aj drahé sú riešením. Jednoduchá a logická dispozícia je taktiež dôležitá. Ušetríte aj na menšom počte priečok a dverí. Pokiaľ budú mať kuchyňa, práčovňa a kúpeľne k sebe čo najbližšie, ušetríte na rozvodoch. Podobne je to aj pri vykurovaní a vetraní. Spoľahnúť sa oplatí aj na jednoduchý systém výstavby. To znamená – použiť jeden stavebný materiál a jedného spoľahlivého dodávateľa.

nářadí

3.      Čas sú peniaze
Rýchlejšia výstavba = nižšia suma za prácu. Ak sa budete môcť čím skôr nasťahovať do nového, ušetríte aj za dočasný podnájom. Dobrá voľba je aj jednoduchá skladba stien, jedna vrstva obvodového muriva, kedy je výstavba jednoduchšia, teda aj rýchlejšia a lacnejšia. Murivo s vonkajším zateplením síce môže byť lacnejšie ako jednovrstvové (materiál), ale vyššia prácnosť cenu zvýši a predĺži aj čas výstavby.

4.      Šetrite tam kde je treba
Pokiaľ budete šetriť na nesprávnom mieste, môžete stavbu predražiť opravami a prerábkami. Môže však dôjsť aj k nenapraviteľnému zhoršeniu kvality vášho bývania. Šetriť by ste nemali na dôslednej príprave pred začatím stavby. To zahŕňa aj kvalitnú projektovú dokumentáciu. Šetriť tiež nie je vhodné na parametroch konštrukcií a kvalite materiálov hrubej stavby a ani na dodržaní technologických postupov. Vstavané materiály by ste mali vybrať čo najkvalitnejšie a pri povrchových úpravách (najmä v interiéri) sa môžete uskromniť.

peníze

5.      Pričiňte sa na stavbe
Cenu nového domu si môžete znížiť aj vlastnou prácou. Zvládnete ju svojpomocne. Časovo najúspornejšou a najkomfortnejšou je stavba domu na kľúč. Je však zároveň aj najdrahšia. Svojpomocná výstavba je zase náročná na odborné skúsenosti a na čas. Urobte kompromis. Hrubú stavbu si dajte postaviť na kľúč, zvyšok urobte svojpomocne a na ostatok si najmite kvalifikovaných remeselníkov.