Plán projektu domu

10.11.2021 Vyp Od

Základný plán projektu domu je dokumentom, ktorý je nevyhnutné mať vypracovaný k tomu, aby sa dala daná stavba vôbec zrealizovať. Stavebný projekt vypracúva projektant, ktorého úlohou je navrhnutie celkovej budovy. Naplánovanie projektu stavby je dôležité aj z toho dôvodu, že bez neho nie je možné na príslušných úradoch vybaviť stavebné dokumenty. Pokiaľ nemáte vypracovaný plán domu, nemôžete získať stavebné povolenie, územné rozhodnutie a ani začať samotnú výstavbu. Najprv potrebujete získať spomenuté dokumenty, ktoré symbolizujú súhlas so začatím stavania od úradov a stavebných inštitúcií. Keď teda chcete začať stavať mali by ste podať žiadosť na Stavený úrad vo vašom mieste bydliska – okresný Stavený úrad. Za vybavenie stavebného povolenia sa platí, avšak niektoré stavebné firmy ponúkajú službu vybavenia všetkých potrebných dokladov k stavbe. Za určitý príplatok tak všetko vybavia za vás a vy nemusíte navštevovať zbytočne úrady, keď na to náhodou nemáte čas.

Projektant domu

Správne a kompletne pripravený plán projektu stavby by mal obsahovať okrem konkrétneho domu aj technickú správu, nákresy, nadhľady, pôdorys, podkrovie, materiály aké sa budú používať, bezpečnostný plán ochrany v prípade požiaru, plán obkladu, spôsob zateplenia a celkový rozpočet. Cena projektu domu sa potom odvíja od toho, čo všetko plán stavby zahŕňa, či projektant realizoval aj nejaké špeciálne návrhy navyše, ako napríklad 3D model alebo podrobnosti a maličkosti, ktoré sa bežne v takomto projekte nevypracúvajú.

Plán projektu domu

Do finálnej sumy sa taktiež ráta ešte aj mzda projektanta a tá závisí podľa toho, akého známeho projektanta ste zvolili na vypracovanie vášho plánu a rovnako aj od toho, aké má daná osoba časové možnosti. Do celkovej sumy by ste nemali zabudnúť zarátať aj cenu za vybavenie stavebného povolenia, ktorá sa môže navýšiť, ak nestihnete dokončiť realizáciu projektu na čas.