Ako sa v záhrade účinne zbaviť buriny. A BEZ CHÉMIE!

5.1.2019 Vyp Od


Burina nie je v záhrade žiaduca, a to ako v tej úžitkovej, tak i v tej okrasnej. Šarapatu vie narobiť aj na trávniku, to je však odlišná téma. V nasledujúcich riadkoch sa zameriame na efektívne odstránenie buriny na záhonoch. Na chémiu zabudnite! Ide to aj čisto prírodnou cestou.

odpad
 
Pravidelné odstraňovanie
 
Najstarší a asi najúčinnejší spôsob, ako sa zbaviť buriny, je jej pravidelné, ručné vytrhávanie. Tejto činnosti sa samozrejme snaží väčšina záhradkárov vyhnúť. Práve preto hľadajú spôsoby, ako ju okabátiť. Pokiaľ však chcete, aby bola vaša úroda BIO, teda bez chemických prípravkov, tejto činnosti sa úplne nevyhnete. Vytrhávanie buriny vám navyše zaberie iba niekoľko minút. Ďalšou výhodou je to, že prirodzene prevzdušníte pôdu okolo koreňov pestovaných rastlín.
 
Nenechajte ju vyrásť
 
Pokiaľ sa chcete odstraňovaniu buriny vyhnúť úplne, siahnite po mulčovaní. Tento spôsob je veľmi efektívny, jednoduchý a v neposlednom rade lacný. Ide o to, že zeminu okolo pestovaných rastlín zakryjete. Keďže k nej nebude prenikať svetlo, burina nebude mať ako rásť. Samozrejme, že sa nájde zopár silnejších jedincov, ktorí sa na povrch predsa len prederú, tých však vytrháte za pár minút.  Na mulčovanie môžete použiť špeciálnu kôru, ktorú si kúpite, ale rovnako dobre vám poslúžia aj iné materiály, ktoré nájdete na svojej záhrade. Pred tým, ako pôdu zakryjete ju však nezabudnite poriadne ručne odburiniť.

pšenice
 
Čo môžete použiť:
 

  • piliny
  • kartón
  • seno, slama
  • čerstvo pokosená tráva
  • kúsky kôry, drievok, paličiek

 
Tento spôsob „odburiňovania“, môžete použiť pri všetkých plodinách. V okrasnej záhrade určite siahnite po kôre, alebo pilinách, pretože kartón, by nepôsobil esteticky. Výhodou je aj to, že pôda nebude presychať, takže sa vám nemôže stať, že rastliny uhynú suchom, na pravidelné polievanie však samozrejme nezabúdajte.